Mudi Krónika

KÉT SZÍN, AMIRE KEVESEN GONDOLNAK

Vajon melyik az a két szín, amiről nem szoktunk, vagy csak ritkán beszélünk? Szinte tabu téma, hogy van két úgynevezett "kevert" színünk, ami az alapszínekből adódik. A mudi standard által meghatározott színei: fekete, fehér, fakó, barna, hamvas, cifra (blue-merle). Ezeket nevezem "alapszínnek", és ezek keverékét "kevert" színeknek. Melyek ezek? A barna-cifra és a hamvas-barna. S hogy milyenek ezek? Pont azok, aminek nevezzük. A barna-cifra (brown-merle) barna (bb) alapon merle. A hamvas-barna színű mudi pedig hamvas (dd) is és barna (bb) is egyszerre.

A BARNA-CIFRA

Nézzük csak, hogyan kezdődött! Az első tenyésztésbe vett, cifra mudi Picúr (MET Mu. 1242/B/95) szuka volt. Legelső párosításában, Berény-Gyöngye Kabala Kaba (MET Mu. 556/B/91) fehér kannal, mindössze egy cifra (inkább cifra foltos) kan,Csodabogár Ügyes Tádé (MET Mu. 1243/95) és néhány fehér kölyök született. Kabaláról tudjuk, hogy közvetlen barna utódja is került törzskönyvi bejegyzésre. Tehát a barna színt okozó "bb" allélpár, "b" felével rendelkezik. Azt Tádéba átörökíthette, anélkül, hogy a szín annak kültakarójában megjelent volna. Picur - Csodabogár Bongyor Zsozsó - Csodabogár Ügyes TádéTádé és Csodabogár Vica utódai Cifraszűrös Bakkancs Merse (MET Mu. 1392/B/96) cifra kan, Bujtár (MET Mu. 1393/B/96) cifra szuka, és Bagó Bajusz (MET Mu. 1391/B/96) barna-cifra kan, alomtestvérek. Vica Kabala unokája, Csodabogár Maszat lánya. (Maszatnak is van barna utóda.) Mivel Tádé és Vica is barna hordozó (Bb), ezért utódaik között, BB fekete, Bb fekete és bb barna is lehetett, lett is.
Majd Merséről is kiderült, hogy Bb allélpárral rendelkezik. Merse és Nyírségfia Emő Csutka (MET Mu. 463/90) fekete szukától hat kölyök született. Ebben a Szürkevillám "G" alomban egy cifra szuka (Gyűrű), egy barna-cifra kan (Guba), egy barna szuka (Gesztenye), és két fekete utód lett (valamint egy fehér pigmenthiba miatt selejtezve). Mázli Törzskönyvezésre került még Mázli (MET Mu. 1827/B/99), Vica és Tádé kölyke, a szülők nevén nem törzskönyvezett barna-cifra szuka. Mázli "B" bejegyzéssel, ismeretlen származású egyedként van nyilvántartva. S mert küllemében igen jó típust képvisel, a Hungária Puli-Pumi-Mudi Klub főtenyészszemléjén, 1999. őszén, a tenyészthető minősítést is megkapta. Mázlinak többek között cifra kölyke is lett a Pásztorálom kennelben. Ezen kívül született barna-cifra mudi a Szoborkerti-Mérges kennelben is, Csodabogár Dévaj (MET Mu. 1693/B/98) cifra szuka leszármazottjaként.
A barna-cifra szín alkalomszerű, más színű szülőktől való felbukkanása mindössze annak függvénye, hogy mindkét szülő Bb genotípusú, tehát barna hordozó, vagy nem az (BB). Ezen kívül természetesen szükséges még, hogy az egyik szülő cifra legyen. Ha valaki barna-cifra mudit szeretne, barna és barna-cifra párosításával lenne a legnagyobb esélye ilyen kölyökre. Ebben az esetben ugyanis az utódok csak barnák és barna-cifrák lehetnek.

A HAMVAS-BARNA

Kezdjük egy kis történeti áttekintéssel. A hamvas-barna nem "új" szín, Zsíros Csabánál, a Nyírségfia kennelben, a 70-es években fakóbarna színmegjelöléssel születtek mudi kölykök. Ez a színmeghatározás megmozgatta a fantáziámat, ezért Csabához fordultam. Kérdésemre, hogy ezek a "fakóbarna" kölykök tulajdonképpen milyen színűek, a következő választ kaptam: "Hát, ezek amolyan tejeskávé színűek voltak." Tapasztalatom szerint születésükkor a feketék feketék, a barnák barnák, a hamvasok szürkék, a fehérek fehérek, a fakók sárgás árnyalatú fehérek, vagy jellegzetesen sárgák. A cifrák pedig jellegzetesen márványozottan jönnek napvilágra. Tehát amit tejeskávé színűnek nevezhetünk, nem fakó (sárga), barnának pedig fakó (fakult, világos), az a genetikában "izabella" szín lehet. A weimari vizsla a legismertebb ebben a szőrszínben. Az ilyen kutya két színhígító génnel, a barnával (bb) és a kékkel (dd) is rendelkezik. A b és d párban, bbdd kettős hígítást eredményez, ezért ez a kutya egyszerre lesz barna és hamvas is. Ezért legcélszerűbb hamvas-barnának nevezni. (Igaz, a fakóbarna kifejezés is találó, de ugyanakkor megtévesztő is lehet.)
Nézzünk néhány 80-as évekbeli párosítást, a MET Mu. könyvben vezetett adatok közül, és a fakóbarna utódokat:

Nyírségfia Üde (MET Mu. 137) - Nyírségfia Cigány (MET Mu. 187) → Nyírségfia Eszes Pufi (MET Mu. 223/82) kan

Nyírségfia Ádám (MET Mu. 166) - Nyírségfia Cifra (MET Mu. 188) → Nyírségfia Filkó (MET Mu. 229/82) kan és Füles (MET Mu. 232/82) szuka

Nyírségfia Ádám (166) - Nyírségfia Cigány (MET Mu. 187) → Nyírségfia Gömböc (MET Mu. 245/83) és Gőgös (MET Mu. 246/83) szukák

Nyírségfia Ádám (MET Mu. 166) - Judit (MET Mu. 95/B) → Nyírségfia Huncut (MET Mu. 259/83) szuka

Nyírségfia Ádám (MET Mu. 166) - Nyírségfia Eta (MET Mu. 225) → Nyírségfia Jakab (273/83) és Jámbor (MET Mu. 274/83) szukák

Róka (MET Mu. 165/B) - Nyírségfia Cigány (MET Mu. 187) → Nyírségfia Andrea (397/83) és Aranka (MET Mu. 398/83) szukák

Róka (MET Mu. 165/B) - Nyírségfia Örzse (MET Mu. 296) → Puszta-Emléke Ali (MET Mu. 430/85) kan

Ez után a bejegyzés után már nemigen találkoztam a fakóbarna megjelöléssel. Elképzelhetőnek tartom, hogy született ilyen színű kölyök, csak esetleg barnának jelölték, vagy egyszerűen mint hibásat kiselejtezték. Vagy csak nem kértek rá származási lapot. Utólag már nehéz lenne kinyomozni.
Ha jól utánanézünk a származási lapokon, nagyon sok mai mudi visszavezethető a Nyírségfia Örzse, Róka, Nyírségfia Cigány ősökre. Ez nem azt jelenti, hogy minden utódjuk hordozza a hamvas-barna színt, hanem azt, hogy sok utódjuk hordhatja vagy a barna (b), vagy a hamvas (d), vagy mindkettő (b és d) alléleket. Minél több párt "próbálunk ki" tenyészkutyánkkal, annál nagyobb az eshetősége, hogy felbukkan ez a szín.
A 398-as törzskönyvi számú Nyírségfia Aranka nevű szukát Zsíros Csaba tenyésztésbe is vette. Utódai Nyírségfia Dacos fekete kan és Durcás fekete szuka, apjuk Nyírségfia Pityke (297). Nyírségfia Aranka ma legismertebb utódai (negyedik soron) Körösháti-Pásztor Juhar fehér kan, és Jázmin fekete szuka. Veres Zsolt Adatok a mudi magyar pásztorkutyafajta színörökléséhez (1996) című dolgozatában, a 20-22. oldalon a barna szín vizsgálatánál Huncut "B" és Rifke "B" barna kutyák három párosításának eredményét írja le. A három alomban összesen 25 utód született, 18 barna, és 7 szürke megjelöléssel. "Az adatokból arra következtethetünk, hogy az alábbi barna kutyák heterozigóta formában hordozzák a d gént, aminek következtében ivadékaik között szürkék jelennek meg." A barna színt is örökítő egyéb színű mudik párosításai között megemlíti Berény-Gyöngye Igaz Betyár fekete kan és Cigány fekete szuka párosítását is, melyből egy "tejeskávé" színű kölyök származik.Árkosligeti Fodros Avar - hamvasbarna kan<br>T: Árkosi József t: Nagy Diána "Legújabb kori" igazolt felbukkanása két éve történt, Guba (MET Mu. 1873/B/99) hamvas kan, és Szürkevillám Hamu Pipőke (MET Mu. 1860/B/99) hamvas szuka párosításakor. Hat utódjukból három kan és két szuka hamvas színű, és egy kan, Árkosligeti Fodros Avar (ld. a képen) (MET Mu. 2164/B/01) hamvas-barna lett. (Más tenyésztőtől is hallottam, hogy született nála ilyen színű kölyök, de nem törzskönyveztette.)
Logikusan levonható a következtetés: a hamvas mudi lehet barna hordozó (Bbdd), és a barna mudi is lehet hamvas hordozó (bbDd). De nem feltétlenül az. Hamvas és barna párosítás esetén ne lepődjünk meg, ha csak fekete (BbDd) kutyák születnek. Ebben az esetben valószínű, hogy egymás színeinek alléljával nem rendelkeznek. Ilyen volt Berény-Gyöngye Nándi Délceg hamvas kan, és Csodabogár Csutak Tücsök barna szuka párosítása.
A hamvas-barna mudit (bbdd) azonos színűvel párosítva minden utód hamvas-barna lesz. A szín gyakoribbá tétele hamvast és barnát együttesen (BbDd) rejtve hordozó egyéb színűekkel is lehetséges. Legtöbb hamvas-barna utódot barnát hordozó hamvasok (Bbdd), és hamvast hordozó barnák (bbDd) egymással és egymás közti párosításával érhetnénk el. (Leszámítva persze a hamvas-barnák egymással való párosítását.)
A barna-cifra és a hamvas-barna egyedek más színek tenyésztéséhez is jól használhatók lennének, gondolok itt a barna, a hamvas és a cifra színekre. Az alábbiakban felsorolom, hogy a különböző színpárosítások esetén milyen színű kölykökre számíthatunk:
barna - barna → barna, hamvas-barna
barna - hamvas-barna → barna, hamvas-barna
barna - barna-cifra → barna, barna-cifra, hamvas-barna
hamvas-barna - hamvas-barna → hamvas-barna
hamvas - hamvas → hamvas, hamvas-barna
hamvas - hamvas-barna → hamvas, hamvas-barna
hamvas - barna-cifra → fekete, hamvas, hamvas-barna, barna, cifra, barna-cifra, (esetleg fakó és fehér)
barna-cifra - fekete → fekete, cifra, barna-cifra, barna, (esetleg fakó, fehér, hamvas)
hamvas - barna → fekete (BbDd), hamvas (Bbdd), barna (bbDd), hamvas-barna (bbdd)

Barna-cifra és hamvas-barna egyedek kiállításon nem, vagy csak elvétve szerepelnek. A két ritka szín elterjedését talán csak a kereslet-kínálat fogja befolyásolni. Tudatosan ezekre a színekre még egy tenyésztő sem akart almot lehozni.
Természetesen mindenki számára van olyan szín, ami jobban tetszik neki, és van, amelyik kevésbé áll közel a szívéhez. Az állomány kicsinysége és heterogenitása miatt elsősorban az egyéb, egészségi, idegrendszeri és küllemi tulajdonságokra kell helyezni a hangsúlyt a mudi tenyésztésében. A színnek csak ezután lehet szerepe a megfelelő pár kiválasztásában.

Budapest, 2003. január 26.


Balázs Zsófia
bronzkoszorús mestertenyésztő
Szürkevillám kennel


© Szürkevillám mudi kennel